Jdi na obsah Jdi na menu
 


HISTORIE

23. 7. 2006

Kiss



Kiss je americká rocková skupina, která vznikla v New Yorku roku 1973. Skupina je známa bizardně líčenými tvářemi svých členů, kostýmy a vizuálním ztvárněním vystoupení. Na koncertech plivali oheň, krev, kouřilo se jim z kytar a používali pyrotechniku. Jejich oblečení a make-up má charakter strašidelně laděných komixových postav. Jejich atraktivní prezentace přitvrzené glam-rockové hudby zapůsobila na široké masy publika natolik, že se stali jednou z celosvětově nejznámějších a komerčně nejúspěšnějších amerických rockových skupin hlavně v 70. a 80. letech. Kiss doposud získali od RIAA 22 zlatých alb a mají potvrzený prodej více než 210 milionů alb, z toho 50 milionů nahrávek v USA.


Vznik skupiny


Skupina Kiss má své kořeny ve skupině Wicked Lester. Tuto skupinu z New Yorku vedli Gene Simons a Paul Stanley. Skupina ale nedosáhla svou tvorbou výraznějšího úspěchu.

Koncem roku 1972 přijali mezi sebe veterána hudební klubové scény z New Yorku Petera Crisse .

Proti začátkům skupiny Wicked Lester v této době začali přitvrzovat muziku a po vzoru skupiny New York Dolls zkoušeli experimentovat se svým vzhledem. Začali používat make-up, vlasy upravené trvalou. V lednu 1973 se ke skupině připojil sólový kytarista, excentrik Paul „Ace“ . Několik týdnů po jeho příchodu si skupina změnila název na Kiss. Paul "Starchild" Stanley tento název přebral ze skladby Looking for a Kiss od skupiny New York Dolls. Ace tehdy dostal nápad, že by písmena „SS“ na konci názvu mohla být vytvořena z dvou blesků (německé edice alb skupiny musely mít tento text upravený jako dvě brácená „ZZ“, protože blesky silně připomínaly nacistický znak SS).

Těžké začátky

První album skupina začala nahrávat 10. října, 1973 v Bell Sound Studios v New Yorku. První oficiální vystoupenie skupiny bylo na Academy of Music (NY) při otevření Blue Öyster Cult. Na tomto koncertu se stalo, že při plyvání plamenů vzplanuly nalakované vlasy Geneho Simmonse.

Dne 5. února 1974 v kanadském Edmontonu na Northem Alberta Jubilee Auditorium skupina nastartovala své koncertní turné. Album s jednoduchým názvem Kiss bylo vydáno 18. února. Dne 19. února v televízii ABC v programu Dicka Clarka In Concert bylo první televízní vystoupení skupiny Kiss se skladbami Nothin‘ to Lose, Firehouse a Black Diamond. Dne 29. dubna skupina vystoupila v programu The Mike Douglas Show se skladbou Firehouse. Po tomto vystoupení bylo Douglasove interview se Simmonsem, ve kterém se namaskovaný Gene vyjádřil, že je zosobněním zla, čím zaujal, pobavil a zároveň uvolnil atmosféru v zmateném hledišti.

Naproti publicitě a koncertnímu turné byl prodaj alba jen 75 000 nosičů. Skupina Kiss spolu s vydavatelstvím Casablanca Records, které produkovalo album, rychle ztrácely své investice. Rozhodli se proto zkusit nahrát druhé album. Členové skupiny odletěli do Los Angeles do nahrávacího studia.

Album Hotter Than Hell vyšlo 22. října, 1974. Dostalo se jen na stou příčku žebříčku a jen skladba Let Me Go, Rock 'n' Roll se hrála v hitparádách. Když toto album rychle vypadlo z žebříčku, skupina se rozhodla pro zrušení probíhajícího koncertního turné a načaté nahrávaní třetího alba.

Vedení produkce tohoto alba vzal do svých rukou sám ředitel vydavatelství Casablanca Neil Bogart. Pokusil se o změnu zkresleného zvuku oproti albumu Hotter Than Hell na čistší, trochu víc popovejší verzi nových skladeb. Nové album Dressed to Kill mělo mírně lepší komerční úspěch. Na tomto albu byla jedna z pozdějších klasických skladeb Kiss Rock and Roll All Nite.

I když alba skupiny Kiss nedosahovaly očakávaného prodeje, byla skupina oblíbená díky jejich originálním show na živých vystoupeních. Děli se tam takové věci jako bylo Geneho plivání krve (směs jogurtu a potravinářské barvy), plivání plamenů, Frehleyova kytara se během sóla vznítila (efekt světel a dýmovnic, skrytých v kytaře), během Crissova bubnovaní létaly jiskry, rytmus Stanleyovy kytary byl zvýrazněn pyrotechnikou.

Průlom

Na konci roku 1975 bylo vydavatelství Casablanca blízko krachu a skupina Kiss byla v nebezpečí propadnutí nahrávací smlouvy s vydavatelstvým. Obě strany mohl zachránit jen komerční úspěch.

Překvapením bylo, že komerční úspěch přišel po vydaní dvojalba Alive! ze živých vystoupení. Na tomto jejich prvním živém alb mínila skupina předvézt to vzrušení, které provázelo jejich koncerty, chtěla vydat zvukovou verzi, kterou nebylo možné ve studiu nahrát. Album vyšlo 10. září, 1975, získalo čtyřnásobnou platinu a živá verze singlu Rock and Roll All Nite s kytarovým sólem se stala prvním singlem, který se dostal do Top 40.

Tato situace zachránila před finančním krachem skupinu i studio Casablanca. Po tomto úspěchu došlo ke spojení s producentem Bobem Ezrinem, který předtím spolupracoval s jinou hvězdou glam rocku Alice Cooperem. Výsledkem této spolupráce bylo zvukově i hudebně nejlepší zpracované album skupiny Kiss nazvané Destroyer, které vyšlo 15. března, 1976. Na produkci alba byly využity orchestrální party, sbor a množství páskových efektů. Singl Beth z tohoto alba se dostal na 7. příčku žebříčků a album se stalo koncem roku 1976 platinové.

Další deskou nahranou téhož roku se KISS definitivně zařadili mezi nejpopulárnější kapely své doby. Album s názvem Rock and Roll Over bylo pokusem o získání "živého" zvuku na studiové desce. Nahrávání proto proběhlo v jednom z Newyorských divadel a téměř naživo. Deska se stala taktéž platinovou.

Platinovými se stala i nasledující alba: Love Gun a další živá "deska" Alive II.

Kiss business

V průběhu let 1976 až 1978 skupina Kiss vydělala na nahrávkách a živácích 17,7 mil. dolarů. Vydavatelstvím Marvel Comics byl vydán komix s postavami super hrdinů ze skupiny Kiss. Gallupův ústav výskumu veřejného mínění zistil, že skupina Kiss je nejpopulárnější skupina Ameriky. V japonské Budokan Hall v centru Tokia uspořádala skupina Kiss 5 vyprodaných koncertů, čím o jeden koncert překonala tehdejší rekord skupiny Beatles. Vyšla remixovaná kompilace jejich hitů, dvojalbum Double Platinum.

V této době se na trh dostal materiál, který neměl s hudbou nic společného. Kromě zmíněného komixu to byl atrament s "příměsí pravé krve", ve stylu skupiny graficky zpracovaný pinball, "Kiss Your Face Makeup" - šminkové sety, kissácké masky na Halloween, stolní hry s postavičkami skupiny a mnoho dalších "pozoruhodných suvenýrů". Mezi roky 1977 až 1979 se na tomto materiálu prodávaném v obchodech a během koncertů podařilo podle odhadu vydělat asi 100 mil. dolarů.

Snaha o udržení image

Skupina Kiss se v roce 1978 dostávala na svůj vrchol komerční úspěšnosti. V průběhu dvou let měla čtyři platinová alba, průměrná návštěvnost koncertů byla 13 350 lidí, hrubý příjem skupiny za rok 1977 byl 10,2 mil. dolárů. Členové skupiny spolu s kreatívním manažérem Billem Aucoinem hledali cestu jak se dostat do další úrovně popularity. Pro rok 1978 Bill určil dva způsoby jak situaci využít.

Prvním byl nápad vydat čtyři sólové alba členů skupiny současně. I když na výrobě těchto alb navzájem nespolupracovali, byli vydané jako alba skupiny Kiss s podobným designem obalů. Alba vyšla naráz v jeden den. Byla to šance pro členy skupiny prezentovat své individuální hudební představy ve spolupráci s jinými hudebníky. Na Geneho albu hraje člen skupiny Aerosmith Joe Perry, zpívá disko hvězda Donna Summer a jeho tehdejší přiatelkyně Cher. Alba, které nahrály Stanley a Frehley jsou víc hardrocková a Crissovo album je laděno víc baladicky ve stylu R&B. Na trh bylo dáno 5 mil. nosičů, všechny čtyři alba se dostala do první padesátky žebříčku Billboardu.

Druhým cílem Aucoinsova plánu bylo dostat členy skupiny na filmová plátna tak aby jejich postavy upevnili mínění o jejich hrdinství. Filmovaní se uskutečnilo na jaře 1978. I když měl projekt ambice stvořit neco mezi Hard Day’s od skupiny Beatles a Hvězdnými válkami, výsledek nebyl s těmito ambicemi v shodě. Scenář se vícekrát přepisoval a členové skupiny, hlavně Criss a Frehley byli velmi znechucení průběhem. Criss se odmítl zúčastnit post- produkce a nakonec byly jeho dialogy nadabovány jiným hercem. Televizní film Kiss Meets the Phantom of the Park, produkovaný společností Hanna-Barbera byl vysílaný televizí NBC 28. října, 1978. Naproti pohrdavým odezvám to byl televízní program s jedním z nejvyšších ratingů v tomto roce. Namísto hrdinů ale tento film předvedl členy skupiny skoro jako šašovské, komické postavy. Umělecký propad tohoto projektu podnítil skupinu k tomu aby rozvázala vztahy s Billem Aucoinem.

Postupný rozklad

Po dvou letech 23. května, 1979 vyšlo další společné album skupiny nazvané Dynasty, který se také stalo platinovým. Na tomto albu je největší světový hit historie skupiny Kiss, který je kombinací stylů Hard rock a Disko: I Was Made For Lovin' You.

Bicí na tomto albu nahrával Anton Fig, načež producent alba Vini Poncia dospěl k názoru, že Crissova technická úroveň není adekvátní tomu, co si skladby alba vyžadují. Jediná Crissova skladba (kterou i nazpíval) na albu je Dirty Livin‘. Nasledující koncertní šňůra k albu měla název The Return of Kiss. Tato šňůra byla poznamenaná poklesem návštěvnosti koncertů. Crissova technická úroveň byla opravdu slabší, někdy docházelo ke zpomalení rytmu skladeb. Poslední koncert této šňůry ze dne 16. prosince, 1979 byl zároveň i posledním Crissovým vystoupením s Kiss.

Obrazek










Simmons & Vincent

Následující album Unmasked, které vyšlo 20. května, 1980 bylo nahrávané se studiovým bubeníkem Antonem Figem. Toto album má víc popový charakter a bylo prvním od alba Dressed to Kill, které nedosáhlo platinový prodej. Crisse na koncertech vystřídal Eric Carr. Debutoval 25. července, 1980 v dnes už neexistujícím Palladium Theatre. Tento koncert k albu Unmasked byl jediným vystoupením v USA, skupina potom absolvovala tour na Novém Zélandě a v Austrálii. Toto turné bylo jedno z největších zahraničních a hlavně ze strany médií bylo vnímáno pozitivně.

Pro nahrávání dalšího alba se skupina rozhodla přizvat producenta Boba Ezrina, který se osvědčil při úspešném albu Destroyer. První tiskové zprávy hovořili o tom, že skupina se vrací k hardrockovému stylu. Nové album má název Music from „The Elder“ (1981). Je to koncepční album, na kterém hrají i středověké dechové nástroje, smyčce, harfy a syntezátory. Album bylo prezentováno jako soundtrack k filmu, který nebyl nikdy natočen. Vzhledem na tuto skutečnost není jednoduché pochopit koncepci jeho dějové linie. Komerčně tento projekt úspešný nebyl a ani nenásledovalo po jeho vydaní větší koncertní turné.

V tomto období začal být vzniklou situací frustrovaný i Ace Frehley. V létě roku 1982 se rozhodl od skupiny odejít. I když už na výrobě nespolupracoval, je Fehley zobrazen na obalech nasledujících alb z roku 1982 Killers a Creatures of the Night.

Album Creatures of the Night se dostalo na 45. místo žebříčků popularity. Kytarové party na tomto albu nahrávalo vícero muzikantů včetně Vinnie Vincenta. Vincent oficiálně nahradil Fehleya v prosinci 1982 během koncertního turné při 10. výročí vzniku skupiny. Vincentova identita/ maska, byla ve formě egyptského bojovníka. Toto turné nebylo v USA komerčně nejúspěšnější, ale skupina měla i koncerty na kterých bylo nejvíc diváků v jejich historii včetně 137 000 fanoušků v Rio de Janeiro, v Brazílii 18. června, 1983.

Dne 25. června, 1983 se uskutečnil v São Paulo poslední koncert (až do r. 1996) na kterém skupina Kiss vystupovala v maskách.

Bez masek

Album Lick It Up (1983), které pomohlo znovu oživit kariéru skupiny bylo zároveň jejich prvním po demaskovaní.

Ukončení používaní masek a kostýmů mělo zdůraznit změnu. Poprvé se na veřejnosti bez masek objevili při prezentaci alb 18. září, 1983 v televizi MTV. Album Lick It Up bylo po třech letech prvním, které hned získalo zlato, ale návštěvnost na turné byla slabší než při předešlém projektu. Během tohoto koncertního turné vznikali tlaky mezi Vincentem a zbytkem skupiny, které skončili v březnu, 1984 Vincentovým odchodem.

Kytarové rošády

Nahradil ho bývalý studiový hráč a učitel na kytaru Mark St. John. S tímto kytaristou skupina nahrála v září, 1984 nejlépe prodávané album skupiny 80. let nazvané Animilize. I když úspěch skupiny nebyl porovnatelný s jejich zlatou érou 70. let došlo v tomto období k výraznému zlepšení jejich postavení na hudebním trhu. St. John měl zdravotní problémy s reaktivní artritídou a reiterovým syndromem. Choroba ho omezovala na vystoupeních (ikdyž on tvrdil opak), proto došlo ke čtvrté výměně během tří let na pozici sólového kytaristy, když na tento post ve skupině nastoupil v prosinci, 1984 Bruce Kullick.

Obrazek

Paul Stanley dnes

Sestava Stanley, Simmons, Carr a Kullick se stala nejstabilnější od doby originální sestavy 70. let. Od poloviny 80. let vydali sérii platinových alb: Asylum (1985), Crazy Nights (1987) a kompilacii jejiich najvětších hitů Smashes, Trashes & Hits (1988).

Album Crazy Nights byl na světě jeden z nejúspěšnějších alb nahraných skupinou Kiss. Singe Crazy, Crazy Nights dosáhl čtvrté příčky v Británii.

Poslední album 80. let Hot in the Shade sice nedosáhlo platiny, ale singl Forever, který byl skomponován ve spolupráci s Michaelem Boltonem dosáhl v žebříčcích 80. příčky, bylo to nejvyšší umístění od dob singlu I Was Made to Lovin‘ You. Tento singl byl posledním singlem, který se ve žebříčcích dostal do první desítky.

Po odmaskovaní skupiny ztratil Kiss svůj démonický image. Simmons, který byl do té doby vedoucí osobností, ztrácel na své atraktivitě pro fanoušky, prominentem skupiny se stal Stanley.


Devadesátá léta

Produkcí prvního alba 90. let byl znovu pověřený Bob Ezrin. V březnu, 1991, než se stihla skupina pustit do nahrávaní, zistili lekáři u Erica Carra nádor na srdci, který mu byl v dubnu úspěšně odstraněn. Po operaci se u něj objevily nádory na plicích, proti kterým podstoupil chemoterapii. V červenci vyhlásili, že léčba byla úspěšná a Eric nad rakovinou vyhrál. V září byl poprvé hospitalizován s prvním ze dvou krvácení do mozku. Zemřel 24. listopadu, 1991 ve věku 41 let, v ten samý den jako zpěvák skupiny Queen, Freddie Mercury.

Tragédií zničení členové skupiny Kiss se rozhodli pokračovat spolu s novýObrazekm hráčem na bicí Ericem Singerem. Eric Singer, který předtím spolupracoval s Black Sabbath, Garym Moorem, Litou Ford a Alice Cooperem, byl v skupině již známý, protože hrál na klubových akcích Paula Stanleyeho v roce 1989.

18. května, 1992 vydala skupina album Revenge, který bylo více laděno v hardrockovém stylu. Z tohto alba je nejznámější singl Unholy. Překvapující byla podpora z tantiém na skladby pro bývalého (vyhozeného) člena skupiny Vinnieho Vincenta. Album debutovalo v první desítce žebříčku hitparád a stalo se zlatým. Nahrávky z koncertního turné Revenge Tour byly vydáné na živém albu Alive III.

Na počest skupiny Kiss bylo v roce 1994 vydáno album Kiss My Ass: Classic Kiss Regrooved, který bylo kompilací jejich známých hitů v interpretaci tehdejších hvězd jako například Lenny Kravitz, Stevie Wonder, Garth Brooks (se skupinou Kiss), Anthrax, Gin Blossoms, Toad the Wet Sprocket, Shandi's Addiction, Dinosaur Jr, Extreme, The Lemonheads, The Mighty Mighty Bosstones, Yoshiki a Die Ärzte. Toto album dosáhlo 19. příčky v žebříčku Billboardu a od RIAA získalo zlato.

Roku 1995 vydala skupina knihu Kisstory, ve které byla detailní historie skupiny. V tom samém roce se skupina objevila na unikátní a pozitivně vnímané celosvětové Worldwide Kiss Convention Tour, kde prezentovala své hudebné nástroje, kostýmy, vzpomínky z vystoupení, dělali i besedy s fanoušky, podpisové akce, hráli dvouhodinové akustické koncerty, na kterých hráli skladby podle spontánních požadavků publika. Na prvním koncertu v USA zpíval poporvé po 16. letech s Kiss skladby Hard Luck Woman a Nothin' to Lose bývalý člen skupiny Peter Criss.

9. srpna, 1996 se znovu spojili se skupinou Criss a Frehleyem, aby si spolu zahráli v programu MTV Unplugged. Tato akce spustila vlnu spekulací o tom, že se znovu spojí původná sestava skupiny Kiss.

Pár týdnů po Unplugged se skupina (Simmons, Stanley, Kullick a Singer) střetla v nahrávacím studiu aby nahrála po třech letech album Carnival of Souls: The Final Sessions, které bylo hotové v únoru 1996, ale jeho vydání se opozdilo skoro o dva roky.

Opětovné sjednocení

28. února 1996 během 36. udělování cen Grammy se v plné zbroji s maskami a v kostýmech z éry Love Gun za obrovských ovací objevila na pódiu originální sestava skupiny Kiss. 16. dubna na tiskovce v New Yorku oznámili, že se rozhodli v této původní sestavě rozeběhnout koncertní šňůru s podporou jejiich nového manažéra, kterým se stal Doc McGhee. Konference moderovaná Conanem O’Brienem byla vysílána do 58 států. 20. dubna bylo dáno do prodeje 40 000 lístků na první koncert, které byly vyprodány za 47 minut.

První veřejné vystoupení byla asi jednu hodinu dlouhá show, která se konala 15. června pro výroční KROQ Weenie Roast v Irvine, Kalifornie. Turné Alive/Worldwide Tour se začalo vystoupením před 39 867 diváky 28. června na Tiger Stadium v Detroitu a skončilo po 192 koncertoeh během 11 měsíců. Koncerty vydělali 43,6 mil dolarů a průměrná účast na jeden koncert byla 13 737 lidí.

Obrazek

Tommy Thayer

Poprvé od roku 1977 skupina vydala v září 1998 společné album Psycho Circus. Hráčsky se Frehley a Criss na nahrávaní tohoto alba podíleli minimálně. Sólové kytary nahrával Bruce Kullick a budoucí člen skupiny Tommy Thayer. Většinu bicích sekcí nahrál studiový hudebník Kevin Valentine. Naproti těmto rozporům album dosáhlo v žebříčích třetí a tím i nejvyšší pozici v historii alb skupiny Kiss. Titulní skladba alba získala cenu Grammy za nejlepší hardrockovou skladbu. Turné Psycho Circus Tour začalo na Dodger Stadium v Los Angeles v noci na svátek Halloween roku 1998. Koncert byl vysílán přes FM rádia v celých USA.

Od 11. srpna 1999 má skupina Kiss svou hvězdu na Hollywood Walk of Fame v kategorii hudebního průmyslu.

13. srpna byla premiéra filmu s tématem skupiny Kiss, který měl název Detroit Rock City o čtyřech teenagerech z roku 1978, kteří jsou schopní udělat cokoliv, aby se dostali na koncert skupiny Kiss v Detroitu.

Nasledující měsíc skupina spolupracovala se zápasníkem World Championship Wrestling, který byl známý jako The Kiss Demon. Tvář měl namakovanou jako Gene Simmons. Na jeho uvedení během WCW Thursday Night Thunder skupina naživo zahrála skladbu God of Thunder. Tato zápasnická postava neměla dlouhou životnost. Všechny vazby byly ukončeny když WCW už v září toho roku rozvázalo pracovní poměr se šéfem Ericem Bishofem.

Sestavy

Originální a nejúspěšnější sestava skupiny

  Současná sestava